Stade Vélodrome

Stade Vélodrome

Stade Velodrome

Stadion: Stade Velodrome

Miejsce: Marsylia

Stadion znajduje się w Marsylii, czyli drugim co do wielkości mieście Francji. Marsylia położona jest w departamencie Delta Rodanu, czyli okolicy łączącej Prowansję, Alpy i Lazurowe Wybrzeże. Poza samym stadionem, do miasta przyciąga też mnogość atrakcji turystycznych oraz związane z tym rejonem postaci.

Wśród licznych zabytków Marsylii na uwagę na pewno zasługuje ogromna bazylika Notre-Dame usytuowana na pięknym wzgórzu oraz Zamek d’If leżący na wyspie znany z powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. Jeśli zaś mowa o znanych postaciach urodzonych w Marsylii, to kibice piłkarscy zwrócą uwagę szczególnie na Zinedine’a Zidane’a.

Mecze Euro 2016 na „Stade de Velodrome”:

Na stadionie Stade Velodrome w Marsylii odbędą się mecze grupy A, grupy B, mecz Polska-Ukraina w grupie C i jedno spotkanie grupy F. Poza tym rozegrane zostaną tam również starcia ćwierćfinałowe oraz półfinałowe.

Zbudowany:

Stadion pierwotnie powstał już w 1938 roku na potrzeby Mistrzostw Świata. Przez lata był jednak modernizowany i dokładnie takie same działania czekały go przed Euro 2016. Głównym elementem przebudowy będzie powiększenie jego pojemności z 60 031 do 67 117 miejsc oraz stworzenie zadaszenia.

Inauguracja: 13. czerwca 1937 r. Olympique Marsylia – Torino

Pojemność: 67 117 – drugi największy stadion Euro 2016

Rekordowa frekwencja: 59 120 (6. października 2007 r. Anglia – Australia – Puchar Świata w Rugby)

Oświetlenie: 1430 luxów

Stade Velodrome

Więcej informacji:

Stadion na co dzień jest siedzibą Olympique’u Marsylia i to tam drużyna rozgrywała wiele najważniejszych spotkań w swojej historii. Ponadto na odbywały się również mistrzostwa świata 1938 roku, mistrzostwa Europy w 1984 roku i ponownie mistrzostwa świata w 1998 roku.

Na stadionie króluje nie tylko piłka nożna. We wcześniejszych latach był on popularnie użytkowany jako arena legendarnych już dziś walk bokserskich, mitingów lekkoatletycznych, zawodów rugby, czy wyścigów kolarskich. Tor kolarski został zdemontowany z płyty stadionu w 1996 roku. Dzięki temu widownia powiększyła się do rozmiarów sprzed Euro 2016, czyli 60 031 miejsc.

Poza sportem swoje koncerty dawały na nim największe gwiazdy światowej estrady z Madonną i zespołami Pink Floyd, czy Rolling Stones na czele.