Reprezentacja Portugalii

Reprezentacja Portugalii

Reprezentacja Portugalii Drużyna: Portugalia
Grupa: F
Rywale: Islandia, Austria, Węgry
Trener drużyny: Fernando Santos

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 6

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy:

Portugalia swój największy sukces na Euro osiągnęła w 2004 roku, kiedy sama była gospodarzem turnieju. Ekipa dotarła wtedy do wielkiego finału, w którym przegrała z Grecją.

Kwalifikacja na Euro:

Portugalia trafiła do stosunkowo łatwej grupy eliminacyjnej, w której musiała zmierzyć się po dwa razy z każdym z rywali – Albanią, Danią, Serbią i Armenią. Zespół przegrał tylko raz, ulegając zajmującej drugie miejsce w grupie Albanii 0:1.

Historia:

Portugalski związek piłki nożnej powstał w 1914 roku, jednak pierwszy mecz kadra rozegrała dopiero w 1921 roku. Tak samo jak w tamtym spotkaniu, tak i w czterech kolejnych – wszystkich rozegranych z Hiszpanią – Portugalczycy przegrali. Pierwsze zwycięstwo drużyna odniosła dopiero w 1925 roku, kiedy pokonała Włochy 1:0.

Poza sukcesami w mistrzostwach Europy, takimi jak sklasyfikowanie zespołu na miejscach III-IV (1984 i 2000) oraz drugim miejscu w roku 2004, zespół kilka razy występował też w mistrzostwach świata. Niestety, Portugalczycy nigdy nie zdołali jednak wygrać ani Euro, ani Mundialu. W tej drugiej imprezie najbliżej sukcesu byli w 1966 roku, kiedy zajęli III miejsce. Ostatni lepszy wynik na MŚ to IV lokata w 2006 roku, czyli dwa lata po tym, jak podczas Euro 2004 sięgnęli po srebro.

2004 rok był przełomowy dla portugalskiej piłki jeszcze pod innym względem. To właśnie wtedy w kadrze swojego pierwszego gola strzelił Cristiano Ronaldo, który we wszystkich kolejnych latał był motorem napędowym kadry i wciąż uznawany jest z jednego z najlepszych piłkarzy na świecie.

Cristiano Ronaldo

Ostatnie duże turnieje: mistrzostwa świata 2014

Grupa G, w której w Brazylii grała Portugalia miała być dosyć łatwa, jednak wróżono, że kadra wyjdzie z niej z drugiego miejsca, za Niemcami. Niestety pozostałe drużyn, które miały poddać się ekipie z Półwyspu Iberyjskiego sprawiły nieco trudności.

Zgodnie z oczekiwaniami, w pierwszy starciu Portugalia wysoko przegrała z Niemcami 0:4, następnie jednak tylko zremisowała z USA 2:2. Później zespół wygrał po ciężkim boju z Ghaną 2:1, jednak w bilansie bramek wypadł gorzej od Stanów Zjednoczonych i odpadł z turnieju już w fazie grupowej.

Aktualny skład

Bramkarze:

Rui Patricio
Anthony Lopes
Beto

Obrońcy:

Bruno Alves
Ricardo Carvalho
Fabio Coentrao
Jose Fonte
Cedric Soares
Pepe
Luis Neto
Vitorino Antunes
Jose Bosingwa
Raphael Guerreiro
Paulo Oliveira
Andre Pinto
Nelson Semedo
Ricardo Pereira
Andre Alemida
Daniel Carrico

Pomocnicy:

Eliseu
Danilo Pereira
Vieirinha
Bernardo Silva
Joao Moutinnho
Tiago
Andre Andre
Joao Mario
Adrien Silva
Migiel Veloso
William Carvalho
Ruben Neves
Rafa Silva
Andre Gomes

Napastnicy:

Nani
Cristiano Ronaldo
Danny
Ricardo Quaresma
Eder
Goncalo Gusedes
Lucas Joao
Nelson Oliveira
Hugo Almeida
Silvestre Varela
Pizzi
Ukra