Reprezentacja Hiszpanii

Reprezentacja Hiszpanii

Reprezentacja Hiszpanii

Drużyna: Hiszpania
Grupa: D
Rywale: Turcja, Chorwacja i Czechy
Trener drużyny: Vincent del Bosque

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 9

Hiszpanie są specjalistami w wygrywaniu tego turnieju. Pierwszy raz zagrali w nim 1964 roku i? zwyciężyli.

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy: Wygrana w latach 1964, 2008 i 2012. Oznacza to, że Hiszpanie we Francji po raz drugi bronić będą tytułu, który wywalczyli w 2008 roku i obronili pierwszy raz w 2012.

Kwalifikacja na Euro:

Hiszpania na mistrzostwa Europy 2016 dostała się z grupy eliminacyjnej C. Rywalami dla Hiszpanów byli Macedonia, Białoruś, Luksemburg, Ukraina i Słowacja. Ostatnia drużyna z wymienionych była największym zaskoczeniem grupy i znalazła się ona tuż za Hiszpanią w czołówce zestawienia.

Zespół z Półwyspu Iberyjskiego przegrał ze Słowakami 1:2, natomiast w rewanżu zwyciężył 2:0. Hiszpanie zanotowali tylko jedną porażkę, co pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w grupie z 27. punktami. Tym samym ekipa zapewniła sobie awans do Euro 2016.

Rywalami Hiszpanów na Euro 2016 będą zespoły w grupie D: Czechy, Turcja i Chorwacja.

Historia:

Podobnie jak Polski, historia reprezentacji Hiszpanii sięga 1921 roku. Co ciekawe, kadra miała mocne wejście na arenę międzynarodową. W pierwszych dwóch latach gry wygrali wszystkie rozegrane 10 spotkań. Smaku porażki reprezentacja zaznała dopiero w 1923 roku w meczu z Belgią.

Już w 1960 roku kadra chciała wziąć udział w pierwszym europejskim turnieju ? mistrzostwach Europy. Niestety podczas kwalifikacji ekipa wycofała się i ponowną próbę podjęła cztery lata później. Na wielką scenę Hiszpanie weszli podobnie, jak do piłki reprezentacyjnej w 1921 roku. Ponownie wygrali wszystko co się dało i w debiucie na Euro wygrali turniej, pokonując w finale ZSRR.

Na mistrzostwach świata Hiszpanie występowali jeszcze wcześniej, jednak tam nigdy nie byli potęgą. Jedyny sukces na MŚ osiągnęli w latach swojej największej świetności, czyli pomiędzy zdobyciem mistrzostwa Europy w 2008, a w 2012 rokiem. W 2010 podczas mistrzostw w RPA przegrali tylko jedno grupowe starcie ze Szwajcarią. W finale pokonali po dogrywce Holendrów 1:0.

W 2014 roku byli faworytami, jednak odpadli z walki już w fazie grupowej?

Reprezentacja Hiszpanii

Ostatnie duże turnieje: mistrzostwa świata 2014

Do mistrzostw w 2014 roku Hiszpanie przystępowali jako faworyci. Byli bowiem obrońcami tytułu z 2010 roku. Historia gry reprezentacji w Brazylii była jednak jednym z największych rozczarowań turnieju.

Już na starcie zawodów Hiszpania przegrała wyraźnie 1:5 z Holandią. Po dwa gole dla rywali strzelili wtedy van Persie i Robben. Jednego dorzucił jeszcze de Vrij. Na kolejne starcie Hiszpanom nie udało się zdążyć odzyskać pewności siebie. W potyczce z Chile znowu okazali się słabsi i przegrali 0:2, po trafieniach Vargasa i Aranquiza.

Trzeci pojedynek był już tylko formalnością. Kadra wiedziała, że nie przejdzie już dalej, jednak zdołała obronić część honoru wygrywając 3:0 z Australią. Do bramki trafili Villa, Torres i Mata.

Aktualny skład
Bramkarze:
Iker Casillas
David de Gea
Pepe Reina

Obrońcy:
Raul Albiol
Gerard Pique
Juanfran
Sergio Ramos
Jordi Alba
Cesar Azpilicueta

Pomocnicy:
Javi Martinez
Andres Iniesta
Cesc Fabregas
Juan Mata
Sergio Busquets
Koke
Santi Cazorla
David Silva

Napastnicy:
David Villa
Fernando Torres
Pedro Rodriquez
Diego Costa