Allianz Riviera

Allianz Riviera

Allianz Riviera

Stadion: Allianz Riviera

Miejsce: Nicea

Turystyczna miasto na Lazurowym Wybrzeżu. Ogromny ośrodek uzdrowiskowy, sportowy i rozrywkowy. Jest to druga najczęściej odwiedzana przez turystów miejscowość we Francji. W mieście znajduje się masa zabytków, w tym rzymskie termy z III wieku, a także ruiny amfiteatru. Turyści odwiedzający Niceę poza spacerami wzdłuż plaży, uwielbiają też przechadzki główną arterią miasta, jaką jest tzw. „Promenada Anglików”.

Nicea jest także wspaniałym miastem pod względem sztuki. Znajduje się tam ponad 100 muzeów i 150 galerii sztuki.

Mecze Euro 2016 na Allianz Riviera:

Na stadionie rozegrane zostaną spotkania grupy C, w tym pojedynek Polska – Irlandia Północna. Poza tym na Allianz Riviera odbędą się też mecze grupy D i E oraz pojedynek 1/8 finału.

Zbudowany: 2011-2013

Inauguracja: 22. września 2013. OSG Nice – Valenciennes 4:0

Koszt budowy: 245 milionów euro

Pojemność: 35 624 miejsca

Allianz Riviera

Więcej informacji:

Stadion jest wielofunkcyjną areną, której głównym użytkownikiem jest klub OSG Nice. Drużyna gra w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli Ligue 1, jednak swoje największe sukcesy odnosiła wiele lat temu. W latach 50′ dwudziestego wieku zdobywała cztery razy mistrzostwo  Francji. W latach 1952, 1954 i 1997 wygrywała z kolei Puchar Francji.

Budowa stadionu rozpoczęła się latem 2011 roku, jednak pierwotnie miała ruszyć już w 2007 roku. Niestety przez komplikacje prawne jej budowa opóźniła się, a budowlańcy wrócili do pracy dopiero w momencie ogłoszenia organizacji przez Francję Euro 2016.

Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, firmy Allianz, która w 2012 roku podpisała 9-letni kontrakt sponsorski.

Szósty największy stadion we Francji został stworzony z myślą przewodnią bycia ekologicznym. Dodatkowa praca została więc włożona w infrastrukturę obiektu, pobieranie energii ze źródeł odnawialnych – np. z ponad  czterech tysięcy paneli słonecznych. Poza tym cała woda deszczowa spadająca na dach, odprowadzana jest nie do ścieków, lecz do specjalnych zbiorników, z których następnie pobiera się ją do nawadniania murawy.

Na terenie obiektu znajduje się również muzeum sportu.