Reprezentacja Włoch

Reprezentacja Włoch

Reprezentacja WłochDrużyna: Włochy
Grupa: E
Rywale: Belgia, Irlandia, Szwecja
Trener drużyny: Antonio Conte

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 8

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy: Mistrzostwo w 1968 roku.

Włosi próbowali dostać się na Euro już w 1964 roku, jednak nie udało im się zakwalifikować. W 1968 roku dostali się już na turniej i jako debiutanci od razu go wygrali.

W latach 2000 i 2012 Włosi zajmowali II miejsce w turnieju Euro.

Kwalifikacja na Euro:

Włosi na turniej we Francji dostali się drogą eliminacji. Zagrali w grupie H, gdzie za rywali mieli Chorwację, Norwegię, Bułgarię, Azerbejdżan i Maltę.

Włosi nie pozostawili złudzeń rywalom i wygrali większość spotkań w grupie, remisując przy tym trzy razy i nie odnosząc ani jednej porażki. Z Chorwacją Włosi zanotowali wyniki 2:0 i 1:1. Z Norwegami zremisowali 1:1, a u siebie wygrali 2:1.

Z Bułgarią też nie było łatwo. Mecz na terenie rywali zakończył się remisem 2:2, dopiero u siebie Włosi zwyciężyli 1:0. Azerbejdżan dwa razy uległ reprezentacji Włoch – przegrywając 1:3 i 1:2. Z Maltą Włochy nie miały problemów, choć wynik był za każdym razem przeważający na ich korzyść zaledwie jednym golem – 1:0 i 1:0.

Historia:

Historia reprezentacji piłkarskiej Włoch sięga prawie tak samo daleko w przeszłość, jak historia angielskiej piłki nożnej. Federacja piłkarska tego kraju została założona jeszcze w XIX wieku, a dokładnie w 1898 roku.

Po raz pierwszy od Włoskich piłkarzach zaczęło być głośno po 30 latach istnienia federacji. W 1928 roku kadra pojechała na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie, gdzie wywalczyła brązowy medal.

Jeszcze większy sukces Włochy odniosły w początkach swojej przygody z mistrzostwami świata. Po raz pierwszy udział w tej imprezie wzięli w 1934 roku, kiedy byli jej gospodarzami. W tamtym turnieju reprezentacja Włoch szła jak burza i nawet bardzo silna kadra Czechosłowacji nie była w stanie ich zatrzymać. To właśnie z nimi Włosi wygrali w finale 2:1 i sięgnęli po złoto mistrzostw świata. Co ciekawe, cztery lata później Włochy znowu wygrały mistrzostwo świata i to znowu pod wodzą trenera Vittorio Pozzo.

Do tej pory Pozzo pozostaje jedynym trenerem, który zdołał poprowadzić kadrę do dwóch mistrzostw świata z rzędu. Ogółem reprezentacja wygrywała mistrzostwo świata jeszcze dwa razy. W 1982 roku w Hiszpanii i w 2006 roku w Niemczech.

Ostatnie duże turnieje: mistrzostwa świata 2014

To była bardzo smutna historia. Włosi, którzy zaledwie 8 lat wcześniej wygrywali mistrzostwo świata w Niemczech, odpadli z turnieju w Brazylii jeszcze w fazie grupowej. Lepsi od nich okazali się gracze z Kostaryki i Urugwaju. Z kolei razem z Włochami z imprezą pożegnali się Anglicy.

Włosi rozpoczęli turniej bardzo dobrze, bo od zwycięstwa z Anglikami 2:1. Później było już tylko gorzej… Przegrana 0:1 z Kostaryką i 0:1 z Urugwajem przesądziły o losie Włoch.

Skład podczas ostatniego dużego turnieju – Mistrzostwa Świata 2014

Bramkarze:

Gianluigi Buffon
Salvatore Sirigu
Mattia Perin

Obrońcy:

Mattia De Sciglio
Giorgio Chiellini
Matteo Darmian
Ignazio Abate
Andrea Barzagli
Leonardo Bonucci
Gabriel Palletta

Pomocnicy:

Thiago Motta
Antonio Candreva
Claudio Marchisio
Albert Aquilani
Daniele De Rossi
Marco Parolo
Andrea Pirlo
Marco Verratti

Napastnicy:

Mario Balotelli
Antonio Cassano
Alessio Cerci
Ciro Immobile
Stephan El Shaarawy
Lorenzo Insigne