Reprezentacja Węgier

Reprezentacja Węgier

Reprezentacja WęgierDrużyna: Węgry
Grupa: F
Rywale: Portugalia, Islandia, Austria
Trener drużyny: Bernd Storck

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 2

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy:

Węgry tylko dwa razy w swojej historii dostały się do turnieju głównego mistrzostw Europy, jednak po awansie zawsze odnosiły spory sukces. W 1964 roku zespół wygrał mecz o trzecie miejsce z Danią 3:1 i z hiszpańskiego Euro wyjechał z brązowym medalem.

Drugi udział kadry Węgier miał miejsce w 1972 roku, kiedy zespół zajął IV miejsce. Kadra Węgier podczas Euro 2016 wraca do tego turnieju po 44 latach nieobecności.

Kwalifikacja na Euro:

Węgry zakwalifikowały się do Euro 2016 poprzez występy w grupie F. Ich rywalami były tam reprezentacje Irlandii Północnej, Rumunii, Finlandii, Wysp Owczych i Grecji. Pierwsze miejsce w grupie zajęła Irlandia Północna, natomiast drugie przypadło Rumunii. Węgry zajęły trzecią pozycję i awans do Euro uzyskały dopiero w barażach.

W grupie zanotowały jednak 4 zwycięstwa, 4 remisy i dwie porażki – jedną z Grecją 3:4 i drugą z 1:2 z Irlandią Północną.

Historia:

Związek Piłki Nożnej na Węgrzech został założony w 1901 roku, natomiast cztery lata później dołączył do FIFA. Pierwszym dużym sukcesem kadry był ćwierćfinał mistrzostw świata z 1934 roku. Kolejne lata wróżyły jeszcze ciekawszą przyszłość dla naszych „bratanków”. W 1938 roku zespół odniósł dwa razy z rzędu swój największy sukces w historii reprezentacyjnej piłki, czyli sięgnął po srebro MŚ.

W 1938 roku Węgry przegrały w finale z Włochami 2:4, natomiast w 1954 roku ekipa musiała uznać wyższość RFN w finale, przegrywając 2:3.

W kolejnych latach kadra Węgier dostała się jeszcze dwa razy do ćwierćfinału mistrzostw świata, po czym udawało jej się zaliczać już tylko występy w fazie grupowej. Od 1986 roku zespół nie wziął udziału w żadnym Mundialu.

Awans do Euro 2016 jest największym sukcesem kadry od prawie 30 lat i pierwszym udziałem na ME od 44 lat.

Reprezentacja Węgier

Aktualny skład

Bramkarze:

Gabor Kiraly
Denes Dibusz

Obrońcy:

Attila Fiola
Tamas Kadar
Roland Juhasz
Richard Guzmics
Adam Lang
Gyula Forro
Roland Szolnoki
Adam Pinter
Zoltan Szelesi
Vilmos Vanczak

Pomocnicy:

Balazs Dzsudzsak
Zoltan Gera
Akos Elek
Daniel Tozser
Leandro Almeida
Adam Nagy
Laszlo Kleinheisler
Adam Simon
Zsot Kalmar
Adam Bodi

Napastnicy:

Adam Szalai
Zoltan Stieber
Krisztian Nemeth
Tamas Priskin
Nemanja Nikolić
Gergo Lovrencsics
Daniel Bode
Roland Varga