Reprezentacja Rumunii

Reprezentacja Rumunii

Reprezentacja RumuniiDrużyna: Rumunia
Grupa: A
Rywale: Francja, Albania, Szwajcaria
Trener drużyny: Anghel Iordanescu

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 4

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy:

W 2000 roku tzw. złote pokolenie piłkarzy z Rumunii doszło do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

W trakcie tamtego Euro Rumunia wygrała mecze między innymi z Anglią, zremisowała z Niemcami. Obaj rywale Rumunii odpadli z turnieju już w grupie, a „złote pokolenie” ich kosztem awansowało i dotarło aż do wspomnianego ćwierćfinału.

Kwalifikacja na Euro:

Rywalami Rumunii była Grecja, Węgry, Finlandia, Irlandia Północna i Wyspy Owcze.

Na Euro 2016 Rumunia awansowała z drugiego miejsca w grupie, którą wygrała Irlandia Północna. Rumunia zremisowała z Irlandczykami 0:0 i w rewanżu wygrała 2:0. Poza tym Rumunia przegrała tylko jedno starcie z Wyspami Owczymi 0:1 i zanotowała kilka remisów.

Historia:

Związek piłki nożnej w Rumunii powstał na początku XX wieku – w 1909 roku. Pierwszy mecz kadra rozegrała w 1922 roku z Jugosławią. Na początku swoich występów na wielkich scenach Rumunia była zawsze silnym zespołem, jednak nie odnosiła wielkich sukcesów. Warto jednak powiedzieć o systematyczności drużyny, która obok Brazylii, Belgii i Francji była jedyną ekipą, która wzięła udział we wszystkich trzech zawodach mistrzostw świata w latach 30′ XX wieku.

Przełomem dla rumuńskiej piłki nożnej były lata 90′, kiedy lata pracy nad szkoleniem młodzieży przyniosły efekty w postaci złotego pokolenia zawodników. To właśnie ekipa z końcówki XX i początku XXI wieku awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata w 1994 roku oraz ćwierćfinału Euro 2000.

Od tamtego czasu Rumunia nie notuje już tak dużych sukcesów, jednak wciąż jest liczącą się siłą na arenie międzynarodowej piłki nożnej.

Rumuński zawodnik w trakcie eliminacji do Euro 2016Ostatnie duże turnieje: Euro 2008

Po wygranej w eliminacjach między innymi z Holandią czy Bułgarią, Rumunia dostała się do Euro 2008. Był to pierwszy duży turniej od 2000, w którym kadra wzięła udział od 2000 roku. Rywalami Rumunii w grupie na Euro była Holandia, Włochy i Francja. W bardzo mocnym zestawieniu Rumunia i tak zdołała zachować twarz i mimo odpadnięcia z turnieju, wywalczył trzecie miejsce w grupie ponad Francją.

Skład podczas ostatniego dużego turnieju – mistrzostwa świata 2014

Bramkarze:

Ciprian Tatarusanu
Costel Pantilimon
Silviu Lung Jr.

Obrońcy:

Razvan Rat
Stefan Radu
Vlad Chiriches
Florin Gardos
Dragos Grigore
Paul Papp
Cosmin Moti
Cristian Sapunaru

Pomocnicy:

Alexandru Bourceanu
Gabriel Torje
Alexandru Chipciu
Claudiu Bumba
Alexandru Maxim
Cristian Tanase
Nicolae Stanciu
Lucian Sanmartean

Napastnicy:

Ciprian Marica
Raul Rusescu
Bogdan Stancu
George Puscas
Florin Andone
Claudiu Keseru