Reprezentacja Chorwacji

Reprezentacja Chorwacji

Reprezentacja ChorwacjiDrużyna: Chorwacja
Grupa: D
Rywale: Hiszpania, Czechy, Turcja
Trener drużyny: Niko Kovac

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 4

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy:

Dotarcie do ćwierćfinału w latach 1996 i 2008.

Kwalifikacja na Euro:

Chorwacja zakwalifikowała się na Euro z grupy eliminacyjnej H. W niej zmierzyła się z Włochami, Norwegią, Bułgarią, Azerbejdżanem i Maltą.

Chorwaci okazali się słabsi tylko od Włochów, którzy przeszli do Euro z pozycji lidera z 24. punktami na koncie. Chorwacja zgromadziła natomiast 20 oczek, a tuż za nią skończyła Norwegia z 19 punktami zdobytymi w eliminacjach.

Chorwaci wygrali sześć spotkań, zanotowali 3 remisy i przegrali jedno spotkanie – z Norwegią 1:5.

Historia:

Piłka nożna pojawiła się w Chorwacji w nowoczesnym wydaniu bardzo wcześnie, bowiem jeszcze w latach 70′ XIX wieku. Mówi się, że mieszkańcom tego regionu grę w „kopaną” pokazali Anglicy w 1873 roku, kiedy budowali fabrykę w Rijece.

Związek piłki nożnej w Chorwacji powstał już w 1912 roku, jednak do 1990 roku taka reprezentacja nie zagrała w żadnym turnieju. Do początku lat 90′ XX wieku Chorwaci wcieleni byli bowiem do kadry Jugosławii. W czasie II wojny światowej wydzielone zostało coś takiego jak Niepodległe Państwo Chorwackie, jednak nie do końca była to typowa Chorwacja, ani na pewno reprezentacja tego kraju nie pokrywała się ze składem, który mogłaby wystawić Chorwacja.

Po roku 1990 Chorwacja cztery razy dostawała się na turniej mistrzostw Europy i tyle samo razy na Mundial. Największy sukces drużyna odniosła w 1998 roku, kiedy sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata.

Reprezentacja Chorwacji

Ostatnie duże turnieje: Mistrzostwa świata w 2014 roku

Brazylijskie mistrzostwa nie potoczyły się po myśli chorwackiej drużyny. Ekipa trafiła do grupy A, a więc musiała zmierzyć się z gospodarzami, Meksykiem i Kamerunem.

Brazylia bez problemów wyszła z grupy razem z Meksykiem notując po siedem punktów. Chorwacja wywalczyła trzy oczka wygrywając z Kamerunem, ale z mistrzostwami i tak musiała się pożegnać po fazie grupowej.

Aktualny skład

Bramkarze:

Danijel Subasić
Lovre Kalinić
Ivan Vargić

Obrońcy:

Domagoj Vida
Darijo Srna
Vedran Ćorluka
Danijel Pranjić
Josip Pivarić
Sime Vrsaljko
Gordon Schildenfeld
Marko Lesković
Marin Leovac
Garan Milović
Tin Jedvaj

Pomocnicy:

Ivan Perisić
Ivan Rakitić
Marcelo Brozović
Luka Modrić
Milan Badelj
Mateo Kovacić
Ivan Mocinić
Anas sharbini
Mato Jajalo
Mario Pasalić

Napastnicy:

Mario Mandzukić
Marko Pjaca
Nikola Kalinić
Ivica Olić
Andrej Kramarić
Ante Rebić
Duje Cop