Stade Geoffroy-Guichard

Stade Geoffroy-Guichard

Stade Geoffroy-Guichard

Stadion: Geoffroy-Guichard

Miejsce: Saint-Etienne

Miejscowość we wschodniej Francji należąca do regionu Rodan-Alpy. Nieopodal, bo jedynie 60 kilometrów na południowy zachód od Sain-Etienne leży z kolei Lyon, czyli stolica regionu. Co ciekawe, Saint-Etienne z liczbą 2493 osób na kilometr kwadratowy jest drugim pod względem gęstości zaludnienia miastem we Francji.

Mecze Euro 2016 na Stade Geoffroy-Guichard:

Na obiekcie w Saint-Etienne odbędą się spotkania grupy B, D i F. Dodatkowo stadion będzie miejscem zmagań uczestników jednej ósmej finału.

Zbudowany: Pierwotnie w 1930 roku. Nowa konstrukcja: 2011-2014

Koszt budowy: 58 milionów euro

Pojemność: 41 138 miejsc

Rekordowa frekwencja: 48 842 osoby. W maju 1987 roku podczas meczu AS Saint-Etienne – Lens.

Stade Geoffroy-Guichard

Więcej informacji:

Od samego początku istnienia stadionu swoje mecze rozgrywa na nim drużyna AS Saint-Etienne, która aktualnie gra w Ligue 1. Murawa ówczesnego stadionu była jednak wtedy otoczona bieżnią. Dziś jest to arena typowo piłkarska, choć czasami odbywają się na niej także koncerty i inne imprezy masowe.

Co ciekawe, nazwa stadionu przetrwała tyle lat, choć odnosi się do nazwiska właściciela z lat 30′, który inwestował w miasto sporo pieniędzy, w tym stawiając np. kasyno i stadion.

W 1998 roku stadion był areną dla sześciu spotkań mistrzostw świata. Przed tamtym turniejem obiekt przeszedł sporą modernizację, która pochłonęła 100 milionów franków za przebudowy związane z samym budynkiem i 60 milionów franków na prace wokół niego.

Aby spełniać wymogi do przeprowadzenie meczów Euro 2016, stadion przeszedł sporą transformację w ostatnich latach. Po kolei były zamykane następne trybuny, przez co jeszcze pojemność zdecydowanie się zmniejszała. Trybuna jedna po drugiej, a na końcu narożniki obiektu – wszystko zostało jednak przeprowadzone sprawnie i pozwoliło cały czas rozgrywać spotkania na Stade Geoffroy-Guichard.