Stade de France

Stade de France

Stade de FranceStadion: Saint-Denis (Stade de France)

Miejsce:

Stadion został wybudowany tuż za granicami Paryża, w gminie i miejscowości o nazwie Saint-Denis. W miejscowości zameldowanych jest niecałe 90 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że po wejściu na trybuny stojącego tam obiektu oraz murawę, bez problemu by się na nim zmieścili. Poza bezpośrednią bliskością Paryża, każdy kibic może zwiedzić też okolicę samego stadionu. W Saint-Denis znajduje się sporo zabytków, w tym przede wszystkim wspaniała gotycka bazylika.

Mecze Euro 2016 na „Stade de France”:

W fazie grupowej na stadionie w Saint-Denis rozegrane zostaną wybrane mecze grupy A, C, E i F. Odbędzie się tam na przykład spotkanie Polska – Niemcy zaplanowane na 16.06.2016 r. Na tym obiekcie rozegrany zostanie też jeden mecz 1/8 finału, ćwierćfinał i finał mistrzostw Europy.

Zbudowany: 1995-1997

Inauguracja: 28. stycznia 1998. Mecz Francja – Hiszpania, w którym gospodarze zwyciężyli 1:0.

Koszt budowy: 285 milionów euro.

Pojemność: 81 338 miejsc.

Rekordowa frekwencja: 80 009 widzów.

Oświetlenie: 1 600 luxów

Stade de France

 

Więcej informacji:

Stade de France, na którym swoje mecze rozgrywając między innymi reprezentacje Francji w piłce nożnej i rugby, to także arena wielu innych imprez masowych. Pomysł powstania „Stadionu Francji” pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak realny start tworzenia planów, szkiców i załatwiania spraw formalnych rozpoczął się w lipcu 1992 roku, kiedy Francji otrzymała prawa do organizacji piłkarskich Mistrzostw Świata w 1998 roku.

Poprzedni obiekt określany mianem „Stadionu Narodowego” , czyli Parc des Princes, na którym mecze rozgrywa klub Paris Saint-Germain nie spełniał już wymagań i nie miał możliwości rozbudowy. Nowy obiekt był gotowy w grudniu 1997 roku, jednak oficjalne otwarcie nastąpiło 28. stycznie 1998 roku. UEFA przyznała „Stade de France” maksymalną ocenę w swoim rankingu stadionów, czyli pięć gwiazdek.

Poza mistrzostwami świata i innymi imprezami reprezentacyjnymi, jak chociażby Puchar Sześciu Narodów (rugby), stadion był także areną największych zmagań w klubowej piłce nożnej.  Dwukrotnie gościł on chociażby finalistów Ligi Mistrzów – w 2000 roku wygrywał tutaj Real Madryt, natomiast w 2006 roku zwyciężała FC Barcelona.

Rok do roku obiekt jest też miejscem odbywania się finału Pucharu Francji. Stadion jest też przystosowany do organizacji zawodów lekkoatletycznych. Co prawda wymaga pewnej adaptacji na tego typu imprezy, ale odbywają się tam one dosyć często. Inne imprezy masowe mające miejsce na „Stade de France” to również koncerty. Występowali tam między innymi: Rolling Stonesi, U2, Paul McCartney, Bruce Springsteen, Prince, czy Lady Gaga.

Ciekawostką jest, że elementy dachu stadionu zostały wyprodukowane przez polskie firmy z Kluczborka, Wielunia i Chojnic.