Stade Bordeaux-Atlantique

Stade Bordeaux-Atlantique

Stade de Bordeaux

Stadion: Stade de Bordeaux

Miejsce: Bordeaux

Miasto w Akwitanii czyli południowo-zachodniej części Francji. Na powierzchni niecałych 50 kilometrów kwadratowych mieszka tam prawie 240 tysięcy ludzi. Miejscowość położona jest dokładnie 97 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego.

Okolice tego miasta znane są przede wszystkim z produkcji wyśmienitych win, często określanych mianem Bordeaux lub z wyraźnie zaznaczanym miejscem produkcji na etykiecie.  Pierwsze wina zaczęły być produkowane masowo w tym rejonie już w VIII wieku.

Dla turystów ciekawymi miejscami do zwiedzania są przede wszystkim: pozostałości po budowlach z czasów rzymskich, zabytkowe kościoły, w tym średniowieczna świątynia St-Seurin i gotycka katedra St-Andre. Ponadto Teatr Wielki, bramy miejskie i muzeum Beaux-Arts.

Mecze Euro 2016 na Stade de Bordeaux:

Na obiekcie w Bordeaux rozegrane zostaną spotkania grupy B, D, E i F. Ponadto arena będzie gościć jeden z ćwierćfinałów Euro 2016.

Zbudowany:  11.2012 – 04.2015

Inauguracja: Bordeaux – Montpellier, 23.05.2015

Koszt budowy: 183 miliony euro

Pojemność: 42 052 miejsca

Stade de Bordeaux

Więcej informacji:

Na stadionie w Bordeaux swoje mecze ma rozgrywać klub FC Girondins de Bordeaux grający z Ligue 1. W sezonie 2014-2015 zespół zajął szóste miejsce w tabeli końcowej rozgrywek.

Robocza nazwa areny brzmiał Stade Atlantique, jednak nowa, oficjalna została ustanowiona jeszcze w trakcie prac. Pełna nazwa obiektu to Grand Stade de Bordeaux, czyli w tłumaczeniu, główny stadion miejski. Nazwa ta będzie jednak częścią lub zostanie zamieniona na nową być może jeszcze przed Euro 2016. Spowodowane jest to planami sprzedaży nazwy sponsorowi, co pozwoliłoby zwrócić część kosztów budowy.

85 milionów euro z łącznej kwoty (183 miliony) kosztów budowy obiektu ponoszą prywatni inwestorzy. Resztę dokłada zaś miasto, które uzyskało je z różnego rodzaju funduszy publicznych, dotacji itd.

Reprezentacja Francji rozegrała już jeden pojedynek na nowym stadionie w Bordeaux. 7. września 2015 roku wygrała 2:1 z Serbią.