Rywale: Niemcy, Irlandia Północna, Ukraina
Trener drużyny: Adam Nawałka

Liczba występów w mistrzostwach Europy: 2 (2008, 2012)

Najlepsze wyniki w mistrzostwach Europy: Występy tylko w fazie grupowej

Kwalifikacja na Euro:

Polacy na Euro dostali się z grupy eliminacyjnej D. W niej zmierzyli się z pięcioma rywalami: Niemcami, Irlandią, Szkocją, Gruzją i Gibraltarem. Polacy w grupie zwyciężyli z Niemcami 2:0, ze Szkocją zremisowali 2:2, Irlandię pokonali 2:1, Gruzinów ograli 4:0, a Gibraltar 8:1. W rewanżach 1:3 przegraliśmy z Niemcami, 1:1 zremisowaliśmy z Irlandią, 2:2 ze Szkocją, 4:0 wygrali z Gruzją i 7 do 0 z Gibraltarem. Dzięki temu nasza kadra zdobyła 21 punktów w grupie i tuż za Niemcami (22 punkty), zajęli drugie miejsce w grupie, awansując do Euro 2016.

Historia:

Początki polskiej piłki nożnej sięgają XIX wieku. Inicjatywa stworzenia reprezentacji pojawiła się jednak w 1921 roku i to datę 20. Grudnia tego roku uznaje się za początek historii reprezentacji Polski i powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Już w pierwszych latach działania PZPN był otwarty na wszelkie możliwości rozwoju swojej kadry. Aby wprowadzić do gry naszych zawodników trochę innowacyjności sprowadzono w 1920 roku Chrisa Burforda ? amerykańskiego wojskowego, który miał przeszkolić zawodników.

Robert Lewandowski

Ostatnie duże turnieje: Euro 2012

W mistrzostwach Europy organizowanych na ziemi naszej i ukraińskiej, Polska trafiła do grupy z Grecją, Czechami i Rosją. Na starcie turnieju Polacy rozegrali spotkanie z Grekami.  Pierwsi gola strzelili Polacy, a konkretnie Robert Lewandowski. W drugiej połowie morzenia o zwycięstwie skradł nam jednak Dimitris Salpingidis strzelając na wyrównanie. W drugim pojedynku stanęliśmy naprzeciw Rosji. Scenariusz podobny. Znowu remis po jednej bramce, tym razem po trafieniach Błaszczykowskiego i Dzagojewa.

Meczem o wszystko było starcie z Czechami. Tutaj Polacy jednak polegli 0:1 po trafieniu z 72. Minuty Petra Jiraceka. Tym samym nasza reprezentacja zakończyła swoją przygodę z Euro 2012 na odpadnięciu po fazie grupowej.