Stadium Municipal

Stadium Municipal

Stadion Municipal

Stadion: Stadium Municipal

Miejsce: Tuluza

Stolica regionu Midi-Pyrenees położona nad urokliwą rzeką Garonną. Dla turystów miasto ważne jest przede wszystkim z powodów przemysłowych i historycznych. Jest to bowiem główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji. Znajduje się tam też siedziba koncernu Airbus.

Historycznie zaś, warto zauważyć, że miasto zostało założone przez Rzymian i wciąż widać to w niektórych zabytkach. Co do dawnej architektury, to miasto zwane jest „różowym” ze względu na charakterystyczną w swym kolorze cegłę stosowaną do budowy większości budynków.

Mecze Euro 2016 na Stadium Municipal:

Odbędą się tutaj mecze grupy B, D i E. Dodatkowo rozegrane zostanie tam jedno ze spotkań jednej ósmej finału, w którym zmierzą się zwycięscy grupy F z drugą ekipą grupy E. We Francji Tuluza uznawana jest przede wszystkim za miasto akademickie, bowiem po Paryżu i Lyonie rezyduje tu trzecia największa liczba studentów w całym kraju.

Zbudowany:  1937

Koszt budowy: 37 milionów euro (wstępnie miało być 65 mln euro)

Pojemność: 40 020 miejsc

Stadion Municipal

Więcej informacji:

Oryginalnie stadion został wybudowany na mistrzostwa świata w 1938 roku. Renowację zaś przeszedł przed mistrzostwami świata z 1998 roku. W pierwszych latach funkcjonowania nazywany był „Małym Wembley” ze względu na swoje podobieństwo do londyńskiego stadionu.

Modernizacja na Euro 2016 miała pochłonąć 65 milionów euro, jednak miasto postanowiło obciąć część zaplanowanych wydatków. Na tej zmianie ucierpiał głównie projekt górnej trybuny i ogólna pojemność obiektu. Z 35 575 miejsc, został on powiększony jedynie o niecałe 5 tysięcy.

Na co dzień stadion „Municipal” jest siedzibą klubu piłkarskiego Toulouse FC grającego w Ligue 1, jednak rozgrywane są na nim także spotkanie Rugby. W 2007 roku obiekt był areną zmagań podczas mistrzostw świata w rugby.