Stade des Lumi?res

Stade des Lumi?res

Stade des Lumieres

Stadion: Stade de Lumieres (Stadion Świateł)

Miejsce: Lyon

Miasto tworzące trzecią co do wielkości we Francji (po Paryżu i Marsylii) aglomerację. Historia miejscowości sięga 43 roku przed naszą erą, kiedy Rzymianie założyli ośrodek zwany Lungdunum. Przez wiele lat była to główna miejscowość prowincji zwanej Galią.

Miasto znane rozsławili bracia Lumiere, którzy stworzyli pierwszy na świecie kinematograf i zaczęli kręcić filmy. Do nazwiska pionierów kina nawiązuje częściowo nazwa stadionu „Lumieres”, którą może być dosłownie tłumaczona jako „Światła” lub właśnie nawiązując do tak samo brzmiącego nazwiska znanych braci.

Jeśli chodzi o turystykę w tym mieście, to trudno polecić jedno czy dwa miejsca do obejrzenia. Każdy kibic przyjeżdżający na Euro 2016 będzie mógł podziwiać tam po prostu ogół starówki. Historyczna część miasta została bowiem w całości wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Lyonie urodził się Karim Benzema, a także były trener reprezentacji Francji – Raymond Domenech.

W Lyonie zamieszkuje kilkutysięczna Polonia.

Mecze Euro 2016 na Stade de Lumieres:

Na stadionie w Lyonie rozegrane zostaną pojedynki grupy E, mecz w naszej grupie (C), pomiędzy Ukrainą, a Irlandią Północną, spotkanie grupy A, F oraz półfinał turnieju.

Zbudowany: 2013-2016

Koszt budowy:  450 milionów euro

Pojemność: 59 500

Inauguracja: Zaplanowana na 9. stycznia 2016 r. Mecz Olympique Lyon – Troyes.

Stade des Lumieres

Więcej informacji:

Pomysł budowy nowego obiektu w Lyonie zrodził się w głowach zarządców klubu Olympique Lyon, który rozgrywał swoje mecze na mniejszym obiekcie. W 2008 roku powstał więc plan stworzenia stadionu na około 60 tysięcy miejsc. Do stworzenia tego potrzebna była działka budowlana o powierzchni 50 hektarów.

„Spełnia się marzenie wszystkich mieszkańców Lyonu.” – mówił dumnie burmistrz miasta, stawiając kamień węgielny w miejscu budowy w listopadzie 2013 roku.

Arena stanie 10 kilometrów na wschód od ścisłego centrum miasta, w miejscu gdzie do tej pory znajdował się poprzedni stadion tzw. „Stade de Gerland”. Poprzedni budynek został wzniesiony w latach 50′ dwudziestego wieku i miał za sobą bogatą historię spotkań reprezentacji Francji oraz Olympique’u. To na nim rozgrywane były mecze mistrzostw Europy z 1984 roku i mistrzostwa świata w roku 1998.