Mecze Polski na Euro w „grupie podwyższonego ryzyka”!

Mecze Polski na Euro w „grupie podwyższonego ryzyka”!

855
0
PODZIEL SIĘ

Od czasu paryskich zamachów terrorystycznych, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie, obaw związanych z przeprowadzeniem przez Francję Euro 2016, jest coraz więcej. Najnowszy raport mówiący o zagrożeniach związanych z imprezą mówi jednak o pseudokibicach i ich wybrykach. Na liście meczów podwyższonego ryzyka znalazły się mecze Polski.

Do Euro pozostało jeszcze ponad pięć miesięcy, jednak Francuzi cały czas bardzo ciężko pracują nad tym, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa piłkarzom i kibicom podczas zbliżającej się imprezy. Francję na Euro ma odwiedzić według przewidywań 5 milionów kibiców/turystów.

Państwowa Dywizja Walki z Chuliganizmem – czyli specjalna instytucja powołana do działania w takich sytuacjach, przedstawiła raport o każdym państwie biorącym udział w Euro, o panujących tam zwyczajach stadionowych, kibicach i przyjaźniach lub „nieprzyjaźniach” z kibicami innych reprezentacji.

Zagrożenia, które wykrył Dywizja zostały podzielone na trzy kategorie. Pierwsza – o małych szansach zagrożenia wywołanego przez tzw. kiboli, druga – o możliwych zagrożeniach (najczęściej kiedy jedna z drużyn biorących udział w meczu ma za sobą agresywnych kibiców) i trzecia – grupa wysokiego ryzyka.

To właśnie w trzeciej grupie znalazły się dwa spotkania reprezentacji Polski. 16. czerwca Polacy na Stade de France zagrają z Niemcami i 21. czerwca zmierzą się na Stade Velodrome w Marsylii z Ukrainą. Trzecie spotkanie Polaków, pojedynek z Iralndią północną znalazł się w drugiej kategorii zagrożenia.

Dywizja powołana przez Francuzów szczególną uwagę w swoich badaniach zwróciła na kraje takie jak: Rosja, Ukraina, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Polska, Anglia, Niemcy, Turcja i Belgia. To właśnie te kraje najczęściej w ostatnich latach zmagają się z problemami chuligaństwa stadionowego.

Co ciekawe, w grupie największego zagrożenia, gdzie umieszczono aż dwa z trzech meczów Polski, znalazło się łącznie tylko pięć spotkań. Pozostałe to Anglia – Rosja, Turcja – Chorwacja i Anglia – Walia.

Francja rozpoczęła już także program specjalnej współpracy z policją wszystkich 23 pozostałych uczestniczących na Euro państw. Polska przekazała już Francji swoje raporty dotyczące wybryków chuligańskich podczas ostatnich mistrzostw Europy, których byliśmy gospodarzami.

Francja, jako organizator stojący nie tylko przed wyzwaniem walki z chuliganami, ale też realnym zagrożeniem terrorystycznym, prosi kibiców o wyrozumiałość. Wszystkie czynności wykonywane przez służby bezpieczeństwa podczas imprezy będą miały na celu dbałość o bezpieczeństwo kibiców.